top of page

Regulamin ogłaszania prac

 

  • Kwartalnik “Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii” publikuje artykuły naukowe oryginalne, poglądowe, kazuistyczne, sprawozdania z konferencji medycznych, komunikaty i listy do Redakcji.

  • Przesłanie artykułu do Redakcji jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że praca ta nie została zgłoszona do innego czasopisma.

  • Redakcja przyjmuje artykuły w języku polskim i angielskim, a prace od autorów zagranicznych – wyłącznie w języku angielskim.

  • Nadesłane prace muszą być zgodne z instrukcją dla Autorów.

  • Redakcja zastrzega sobie prawo wyboru artykułów do kolejnych numerów.

  • Do publikacji kwalifikowane są prace pozytywnie zaopiniowane przez dwóch niezależnych recenzentów.

  • Wszelkie uwagi wymagające naniesienia poprawek w treści artykułu zostaną przedstawione autorowi/pierwszemu autorowi przed publikacją tekstu. Na odniesienie się do uwag autor/pierwszy autor otrzymuje 3 dni robocze liczone od momentu otrzymania poprawionej pracy. Po tym czasie, w przypadku braku odpowiedzi, Redakcja przekazuje tekst do druku w zmienionej formie, uznając brak odpowiedzi jako akceptację zaproponowanych zmian przez autora/pierwszego autora.

  • Redakcja zastrzega sobie prawo do poprawienia stylu i nazewnictwa.

  • Autorzy prac oryginalnych prezentujący wyniki prac doświadczalnych, przeprowadzonych na ludziach lub zwierzętach, muszą posiadać zgodę miejscowej Komisji Etycznej, a informację o niej należy zawrzeć w treści artykułu.

  • W każdej pracy oryginalnej, w której opisano doświadczenia na ludziach, autor/autorzy zobowiązani są do zamieszczenia w tekście informacji o świadomej zgodzie uczestników na udział w badaniu.

  • Autor/pierwszy autor nadsyłający pracę do publikacji zobowiązany jest do ujawnienia, o ile występują, wszelkich powiązań (w szczególności finansowych) z firmami, których produkt/usługa mają znaczenie w nadesłanej pracy lub jeśli występują powiązania z firmami konkurencyjnymi do produktów/usług mających znaczenie w pracy. W przypadku  braku konfliktu interesów należy za sekcją: Wnioski/Podusmowanie zamieścić adnotację: „Konflikt interesów- brak”.

  • Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją artykułów, a także nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, chyba że indywidualne ustalenia pomiędzy Redakcją a autorem/pierwszym autorem stanowią inaczej.

  • Prawa autorskie: autorzy prac przesyłanych do redakcji zobowiązani są dołączyć oświadczenie o nieodpłatnym przeniesieniu na wydawcę majątkowych praw autorskich do opublikowanego tekstu na takich polach eksploatacji jak druk, nośniki elektroniczne – CD i inne, Internet. Bez zgody wydawcy dopuszcza się jedynie drukowanie streszczeń.

  • Prace zgłaszane do druku powinny być przesłane w formie elektronicznej na adres e-mail redakcji:…………., w formacie doc bądź docx. Wraz z pracą należy złożyć Oświadczenie autora/ pierwszego autora.

  • Po opublikowaniu artykułu autor/pierwszy autor otrzymuje elektroniczną wersję numeru czasopisma, w którym została opublikowana zgłoszona praca

  • Redakcja czasopisma uruchomi własną stronę internetową, na której będą zamieszczone zakwalifikowane do publikacji artykuły.

  • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wygłaszane w artykułach.

Procedura recenzowania

 

  1. Wstępna ocena formalna nadesłanych artykułów jest dokonywana przez członków redakcji, następnie po przypisaniu do artykułu indywidualnego numeru, tekst jest przesyłany recenzentom.

  2. Recenzenci nie są członkami redakcji czasopisma.

  3. Recenzja artykułu jest dokonywana przez dwóch niezależnych od siebie recenzentów, posiadających dorobek naukowy z dziedziny, której dotyczy artykuł.

  4. Recenzji dokonują osoby, które nie są pracownikami tej samej jednostki naukowej, co autor artykułu oraz nie są   z nim spokrewnieni.

  5. Prace recenzowane są anonimowo, recenzenci nie znają personaliów autora, autor nie zna nazwisk recenzentów (tzw. podwójnie ślepa recenzja).

  6.  Po zakończeniu procesu recenzji Redakcja przekazuje autorowi artykułu informację o jej wyniku.

Zapora „GHOSTWRITING”  oraz „GUEST AUTORSHIP”

        Redakcja czasopisma „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii” w trosce o wysoką jakość publikowanych artykułów a także mając na uwadze poszanowanie praw autorskich i przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom podjęła działania mające na celu wdrożenie procedury przeciwdziałającej zjawiskom typu „ghostwriting” i „guestautorship”. Każdy autor jest zobligowany do podpisania oświadczenia, że przesłana przez niego praca nie powstała przy wykorzystaniu nieuczciwych praktyk typu „ghostwriting”  oraz „guest autorship”. Redakcja zwraca się do autorów nadsyłanych prac o podawanie w oświadczeniach prawdziwych informacji dotyczących autorstwa tekstu. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że odpowiedzialność za ewentualne naruszenie praw autorskich ponosi autor artykułu.

 

        Ghostwriting jest praktyką polegającą na nie ujawnieniu nazwiska osoby, która wniosła istotny wkład w powstanie publikacji, była rzeczywistym autorem lub współautorem pracy. Zjawisko to dotyczy również nie wskazania roli osoby wnoszącej wkład w powstanie publikacji poprzez podziękowanie zamieszczone w publikacji.

 

        Zjawisko określane jako guest authorship (honorary authorship), polega na uwzględnieniu konkretnej osoby jako autora lub współautora pracy, mimo że jego wkład w publikację był znikomy albo w ogóle nie miał miejsca.

bottom of page